Viem si ešte obnoviť tvorbu mlieka?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

mám 2,5-mesačnú dcérku, ktorá bola prvý mesiac a pol plne dojčená. Mlieka som mala veľmi veľa, lenže dcérka ochorela a hrozila jej dehydratácia. Prespala celú noc aj deň a ja som ju budila na kŕmenie. Lenže kvôli chorobe nevládala sať z prsníka, tak som jej dala fľašku s UM, aby aspoň niečo spapala. Odsať som si svoje mlieko nevedela, aj keď som ho mala dostatok. Kým sa z choroby dostala, už si na fľašku zvykla. Najskôr som jej dávala UM len raz denne a teraz už častejšie, keďže pri dojčení sa priečila a plakala. Nadojčiť sa vedela len tesne po zobudení, keď nevnímala či má fľašku alebo prsník. Umelé mlieko jej nerobí dobre. Skúsili sme 5 druhov, bolí ju bruško. Postupne si od fľaše odvyká, ale mne sa už netvorí mlieko v dostatočnej miere. Je stále hladná, robím všetko možné, spím s ňou koža na kožu celú noc, pijem čaje na dojčenie. Užívam Senovku & Benedikt, nosím ju v nosiči. Skúšam jej prsník prikladať vždy, keď vidím, že má náladu a nebude pri ňom plakať.

Viem si ešte nejako obnoviť tvorbu mliečka?

Ďakujem

Dobrý deň,

robíte maximum. Skúsla by som zmeniť spôsob podania UM cievkou priamo na prsníku. Tak si bábo zvykne, že môže piť opäť z prsníka a tok je dostatočný. Vy môžete postupne znižovať množstvo UM, cievku občas odobrať.

U starších detí je to však trochu boj. Vedia si už cievku ľahko vybrať. Resp. veľmi dobre vedia, kedy tam je a kedy nie, takže to bude taký kto z koho.

Dokrm cievkou nájdete popísaný na www.mamila.sk. Ide o cievku CN01.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová