Ako reagovať, keď 5 ročná dcérka nechce chodiť domov od otca?

Zodpovedané
6. máj 2020

Dobrý deň,

mám 5 ročnú dcéru a s jej otcom už nie som od jej dvoch rokov. Keď bola menšia, tak chodil za ňou cca raz za mesiac. No nechcela k nemu ísť, tak ju trestal tým, že potom za ňou 3 mesiace neprišiel. Neskôr 6 mesiacov.

Teraz asi rok za ňou chodí a bráva si ju každý víkend. Zo začiatku bolo všetko ok. Niekedy prišla už na druhý deň, niekedy v nedeľu večer. Vždy bolo všetko v poriadku.

Medzitým sa mne a môjmu nového priateľovi narodil synček. Dcéra ho veľmi ľúbi, ale dosť na neho žiarli. Bola zvyknutá, že všetka pozornosť patrila len jej.

S mojím priateľom má dobrý vzťah. Má ho rada, berie ju na výlety. Buď všetci spoločne, aj aj samu. Priateľ berie synčeka von, aby sme boli aj my dve len same. Vo chvíli, keď prídu, tak ona začne hovoriť, že ako sa jej nevenujem.

Sme na dcérku prísnejší ako je jej otec. U nás nemá toľko dovolené a to mi vyčíta.

Posledné dva razy ako prišla od otca, tak nechcela ku mne ísť. Vraj bola málo s tatom a plakala. Keď som ju chytila, hneď sa odtiahla. Že nechce ísť ku mne, že chce ísť s tatom.

Po pol hodine plaču išla so mnou domov a potom ok. Keď má ísť k nemu, tiež niekedy nechce ísť. Navrhla som mu striedavú starostlivosť. Týždeň u neho, týždeň u mňa. Povedal, že pokiaľ nie sú škôlky otovrené tak nie lebo chodí do práce. A potom sa uvidí.

Ako mm reagovať na jej správanie?

Robíme pre ňu maximum. Rozprávala som sa s ňou, že prečo sa takto správa. Vraj jej s tatom málo a chce, aby sme boli spolu. Vysvetlila som jej, že to už nejde. Chápem, že ju to mrzí.

Ako sa mám v takejto situácii správať?

Prečo sa chová ako keby sme ju tu týrali, keď príde od neho?

Prečo nechce v tej chvíli ísť ku mne?

Bývalý partner nemá priateľku. Býva v malinkej chatke, kde spí dcérka s ním v posteli. Dcérka nám potom vyčíta, že u nás musí spať vo vlastnej posteli.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

táto otázka nie je vhodná pre túto poradňu.

Ide o detskú psychológiu, ktorej sa v mediácii nevenujem.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk