Hypotéka pred a po rozvode. Môžem vymáhať od ex partnera polovicu nákladov?

Zodpovedané
18. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom BSM. Som rok rozvedená. Manžel ma opustil 15 mesiacov pred rozvodom. Obaja sme odišli z nášho spoločného domu. Ja som išla bývať k rodičom, on k novej priateľke.

Počas tej doby, čo sme boli ešte manželia, ale už sme spolu nežili, tak som platila náklady na náš dom ja. Na dom je hypotéka, on mi odmietal polovicou prispievať.

Aj po rozvode stále platím hypotéku a aj náklady na dom.

Môžem pri vysporiadaní vymáhať aj polovicu nákladov, ktoré boli ešte počas manželstva, no už sme spolu nežili?

Teda tých 15 mesiacov.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade mediačnej dohody často mávam prípady, kedy sa manželia za účelom zachovania priateľských vzťahov, resp. vzťahov na neutrálnej úrovni, započítajú aj splátky hypotéky a náklady, ktoré hradil jeden z manželov počas manželstva do rozvodu.

Nie je to však pravidlo a zo zákona BSM sa zrušuje právoplatnosťou rozhodnutia o rozvode. Dovtedy platí, že všetky príjmy a výdavky sú súčasťou BSM. Na súde by ste musela preukázať, že splátky hypotéky a výdavky na dom ste platila výlučne zo svojich prostriedkov, ktoré ste získala ešte pred manželstvom.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk