Je šanca, že súd vyhovie v žiadosti o zmenu priezviska u trojmesačnej dcérky?

Zodpovedané
6. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zmeny priezviska trojmesačnej dcérky.

Pred pôrodom som podpísala dohodu o tom, že mala bude mať priezvisko po otcovi. Nikdy som s tým nebola stotožnená, ale ex sľuboval hory doly. Pod nátlakom som to podpísala. Za malou chodí iba ako sa mu chce. Niekedy aj 2 týždne nepríde, alebo nedá dopredu vedieť, že stretnutie ruší.

Keď príde, tak ideme k jeho rodičom, kde sa malej venujem len ja. On ju má maximálne 5 minút na rukách a to je všetko. Peniaze mi poslal raz na ňu. Mám podaný návrh na súd o výživné a zverenie malej do mojej starostlivosti.

Len by som chcela, aby mala rovnaké priezvisko ako ja.

Je vôbec reálne, aby súd zmenil priezvisko mojej dcérke?

Alebo mám počkať kým pôjde do škôlky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

otázku ohľadne súdu smeruje na právnu poradňu.

Čo sa týka mediácie, súhlas otca so zmenou priezviska je možný aj prostredníctvom nej. V prípade vysvetlenia relevantných dôvodov Vášmu ex partnerovi a pri zásahu dobrého mediátora by bolo možné takúto dohodu uzavrieť. Samozrejme môžte mediáciu spojiť aj s výživným a úpravou styku otca s dcérou.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk