1,5 ročné dieťa odmieta mlieko. Čo mu mám doplniť do stravy, aby malo dostatok vápnika?

Zodpovedané
2. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti náhrady mlieka. 1,5 ročné dieťa vypije niekedy pohár mlieka a niekedy ani to nie. Snažím sa mu dávať jogurty a syry, ale niekedy odmieta aj to.

Čo doplniť do stravy, aby malo dostatok vápnika?

Za odpoveď ďakuje

Dobrý deň,

najvhodnejšie sú práve mliečne výrobky. Je jedno, či mlieko pije, alebo ho je vo forme jogurtov /syrov /acidko/cottage cheese.

Skúste mu variť mliečne kaše napríklad, vápnik je aj v strukovinách a orechoch - tie ešte u tak malého dieťaťa neodporúčam pre riziko vdýchnutia.

Ak nechce toto všetko kúpte doplnky stravy - vápnika. Dieťa v tomto veku potrebuje okolo 800 mg, čo určite žiaden prípravok neobsahuje.

Ak občas vypije mlieko, občas zje jogurt, občas kašu, občas syr (atď - denne niečo) a budete denne dávať kombinovaný vápnik s vitamínom D, tak si myslím, že deficit mať nebude.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas