2,5 ročný syn nerozpráva. Máme navštíviť lekára?

Zodpovedané
9. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 2,5 ročného syna, ktorý nerozpráva. Vie povedať kde, bum, hej, ne, vie napodobniť mačku, psa, vlka,leva, sovu. Keď je hladný, tak si ukáže na ústa a povie ham ham. Občas pri jedle povie mňam mňam.

Rozumieť mi rozumie. Keď mu poviem napríklad "polož knižku na stôl", tak to urobí. Veľa si kreslíme, vždy mu hovorím čo kreslime. Dokonca už vie sám nakresliť snehuliaka. Často si aj čítame. Občas si "hovori" niečo pod nos (také tie detské hatlaniny). Trápi ma aj to, že keď ma hľadá, tak nekričí na mňa mama, ale len nejaké aaaa.

Slovo mama v podstate ešte ani nepovedal. Teraz od septembra začal navštevovať škôlku.

Naučí sa v kolektíve rozprávať?

Môže byť problém aj v tom, že ja s partnerom sa s ním rozprávame po slovensky, ale jeho starí rodičia z oboch strán po maďarsky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pomôže pobyt v kolektíve, ale vhodná je aj návšteva logopedičky. Problém v dvojjazyčnom rozprávaní môže byť. Závisí to od toho, že ako často býva so starými rodičmi.

Odporúčam vyplniť aj M-CHAT dotazník cez internet a riadiť sa odporúčaniami po jeho vyhodnotení:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScqV5f...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas