27-mesačnému synovi sa nechce rozprávať. Máme to už riešiť s lekárkou?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

synček má 27 mesiacov, ale nechce sa mu rozprávať. Vie povedať zopár slov (mama, tata, baba) a označuje veci zvukmi (napr. hasičov, vlak, zvieratá). Inak slová nespája.

Je na ňom vidieť, že rozumie všetkému, čo mu povieme. Na všetko reaguje a aj splní úlohy, keď ho o niečo poprosime. Každý deň čítame knižky a snažíme sa s ním o všetkom rozprávať.

Treba to už začať riešit, alebo máme ešte počkať?

Ďakujem

Dobrý deň,

logopédia sa väčsinou rieši až po 2,5 rokoch, resp 3... ak reaguje, plní úlohy, tak o poruchu sluchu by ísť nemalo. Preto asi pôjde u neho o neskorší rečový prejav...

Urobila som dotazník M-CHAT, aj keď nepredpokladám jeho pozitivitu, ale pri oneskorenej reči je to istota vždy. https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

No a samozrejme čítať si, spievať, riekať, môžete púšťat rôzne pesničky detské (bez obrazu) a minimalizovať TV a tablet...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas