Aké červené fľaky to má dcérka na telíčku?

Zodpovedané
24. jan 2020

Dobrý deň,

mojej 15 mesačnej dcérke idú očné zúbky a dva dni mala teplotu. Po ústupe horúčky dostala drobný výsyp na brušku. Ten potom ustúpil a začali sa jej na tele vytvárať fľaky, ktoré po pár minútach miznú. Nesvrbia ju a ani nevie, že ich má.

O aký problém ide a ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o urticu, žihľavku (lebo sa kožná vyrážka podobá poprhleninu od žihľavy). Pre detský vek je veľmi veľmi typická a takmer nikdy sa nepríde na to prečo vzniká.

Práve pre urtiku sú typické takéto kožné prejavy, ktoré sa prejavia a zmiznú. Znova sa prejavia na inej časti tela, zmiznú. A znova a znova. Zvyknú aj svrbieť a deti môžu byť nepokojné.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave..

Ak by bolo dieťa nepokojné, odporúčajú sa antihistaminika - Zodac kvapky podľa veku. Píšete však, že dcérka je v poriadku, tak nemusíte dávať nič...

Najpravdepodobnejšie u nej urtika vznikla parainfekčne, t.j nejdú jej "iba" zúbky ale horúčky mala aj z nejakej virózky, ktorú prekonala a teraz sa vyhodila urtika.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas