Aké je správne dávkovanie Paralen sirupu pre 6 ročné dieťa?

Zodpovedané
12. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dávkovania Paralen sirupu. Dieťa má 6 rokov a váži 19 kg.

Ako je správne dávkovanie?

Dávkuje sa rovnako ako Nurofen sirup?

Ďakujem

Dobrý deň,

Paralen SUS sirup (https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/par...), sa dávkuje podľa váhy 10-15mg/kg dieťaťa, takto sa môže podávať každých 6 hodín. Volíme skôr dávkovanie 10mg/kg. To vyššie by som nechala na prípady, že teplota neklesá, nie pre začiatok.

To znamená, že Váš synček 19 kilový potrebuje dostať 19x10-15 mg účinnej látky = 190-285 mg

V tomto sirupe je v 1 ml 24 mg paracetamolu. Takže použijeme trojčlenku, keď vieme, koľko mg je v 1 ml, potrebujeme zistiť koľko ml bude tých potrebných 190 mg.

1ml ...... 24mg
x ml .... 190 (285) mg

1:x=24:190 (285)
190 (285)=24x
x = 7,9 ml (11,8ml)

Takže dávka 8ml 4x denne.

Dávkovanie je pre Nurofen sirup iné, nakoľko ten od 6 rokov obsahuje v 1ml 40 mg účinnej látky (https://www.ilieky.com/bolest-a-horucka-deti-do...).

Riadime sa dávkovaním 10ml/kg, ktoré sa však môže podať iba 3x denne! - čiže tých 190 mg potrebuje synček prijať, ale vyjde nám výsledok 4,75 ml.

Ak by ste použili ten bábätkovský Nurofen, tak by dávka bola zasa iná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas