Ako správne znižovať teplotu u 8 mesačného dieťatka?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom teploty 8 mesačného dieťaťa.

Ako zrážať teplotu, keď váži 8 kg?

Je možné kombinovať Nurofen sirup a Paralen čípok každé 4 hodiny?

Ako správne podávať Nurofes sirup?

Koľko dní mu môžem podávať Paralen čipok a Nurofen sirup?

Pridávam printscreen z MK z poradne lekárničky. Ona dávkovanie Nurofenu odporúča inak.

Ako je to teda správne?

8kg / 2 = 4ml trikrát za 1 deň, alebo ako odporúča lekárnička?

Ďakujem

Dobrý deň,

pani farmaceutka odporúča rovnako ako je to na krabičke, avšak toto dávkovanie nie je z praxe účinné.

Podľa všetkých pediatrických odporúčaní je dávkovanie 10mg/kg každých 8 hodín. Pri Nurofene do 6 rokov je to tak ako ste napísali váha delené dva - čiže 4 ml 3x denne. Ak dáte 2,5 ml nebude teplota zrazená dostatočne účinne a je možné, že vystúpi skôr.

Odporúčanie pre situácie, ak teplota stúpne nad 38,5 st C (resp. 38 st C pri nekomforte dieťaťa typu plač, dráždenie, strata záujmu o hru, či ak má dieťa iné chronické ochorenie), tak raz za 6-8 hodín je liečivá proti horúčke nestriedať.

Vybrať si "ten svoj" druh lieku proti horúčke a ten dieťatku v povolených intervaloch podávať. Pri paracetamolových prípravkoch (Paralene a Panadole) je to podanie 4x denne v dávke 15mg/kg (v cca 6 hod intervaloch), pri ibuprofenových prípravkoch v dávke 10mg/kg (Nurofen, Mig Junior, Ibalgin) 3x denne (v cca 8 hodinových intervaloch).

Čo sa však má robiť, ak dieťaťu horúčka stúpne po skoršom ako tomto časovom intervale?

Ak stúpne po cca 4 hodinách je možné podanie lieku z "druhej skupiny". Dôležité je neprekračovať a ani neznižovať odporúčané dávkovanie a podávanie si starostlivo značiť. Znižuje sa tak riziko predávkovania. Práve pre toto riziko sa neodporúča bežne striedať tieto skupiny liečiv, ale podávať liečivo z jednej skupiny.

Príklad teda: Ak dieťa malo horúčku o 7:00, podali ste Paralen. Teplota znova vystúpi nad 38,5 o 11:00 - môžete podať liek z druhej skupiny a teda Nurofen.

Ak teplota vystúpi skôr ako po 4 hodinách podanie lieku nie je vhodné. V tomto prípade, ak dieťa nemá studené koncové časti tela (dlane a plošky nôh), nemá mramorovanú kožu či na tele výsyp, tak je možné fyzikálne chladenie dieťaťa, aby sme mu zvýšili komfort.

Na mojom synovi mám osvedčené omývanie mokrou bavlnenou plienkou vo vani (s použitím vlažnej vody, nie studenej!!!). Prípadne môžete použiť zábaly (bavlnenú plienku namočiť do vlažnej vody, vyžmýkať, priložiť na hrudník, dieťa prikryť, opakovať 3x po sebe do oteplenia plienky.

Treba sa však zamyslieť aj nad tým, či dávka lieku bola podaná správne a dbať na dostatočnú hydratáciu dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas