Ako dlho je chránené dieťa, ktoré sa zaočkuje proti ovčím kiahňam?

Zodpovedané
15. jún 2020

Dobrý deň,

zvažujem očkovanie proti ovčím kiahňam u štvorročnej dcéry. Podrobne som čítala leták výrobcu s popisom štúdií testovania a výsledkov protilátok.
Vychádza mi to tak, že očkovanie nechráni trvale ako po prekonaní kiahni.

Priemerne je dokázaná dostatočná miera protilátok 9 rokov po očkovaní (aj pri 2 vakcínach) a dokonca očkovaný v krátkom čase po očkovaní môže nakaziť zdravého (živá vakcína).

Ako potom k tomu pristupovať?

Je očkovanie vôbec výhoda?

Dieťa kiahne zvládne, ziska imunitu. Ak zaočkujem, nedostane ich, ale ak sa nepreočkuje (lebo zabudne, prípadne sa nevie kedy dať, lebo rozpis posilňovacích dávok nie je pri Varivaxe stanovený), tak ich môže dostať v dospelosti, keď ho ohrozia viac ako v detstve.

Ako teda očkovať?

Každých 10 rokov?

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste Vašu otázku adresovať na poradňu sprievodca očkovaním, http://www.sprievodcaockovanim.sk/, kde Vám odpovedia priamo odborníci na očkovanie.

Môj názor je za očkovanie voči kiahňam. Čo sa týka otázok, ktoré ste mi dali: To, čo vidíte na príbalovom letáku vraví iba o tom, že štúdia je pozorovaná a hodnotená počas 9 rokov, nie, že po 9 rokoch človek na kiahne ochorie.

V praxi sú prípady, kedy napriek očkovaniu v detstve, dôjde k ochoreniu po xy rokoch, avšak priebeh ochorenia je oveľa miernejší (v dospelosti je štandardne ťažší priebeh ako v detstve, ale ak je očkované dieťa, tak nie je taký ťažký!!), zároveň v praxi sú samozrejme prípady kedy dobre imunitne komponované dieťa po prekonaní kiahní "imunitu stratí a začne chorľavieť", alebo ochorenie uňho neprebehne zďaleko bezproblémovo, ale veľmi ťažko a určite je mnoho-mnohonásobne viac prípadov, kedy človek po očkovaní neochorie - čo je taktiež popisované v SPC produktu " V skupine 9 202 osôb vo veku 12 mesiacov až 12 rokov, ktoré dostali dávku očkovacej látky proti ovčím kiahňam (živej) (kmeň Oka/Merck), sa pozorovalo 1 149 prípadov infekcie (ktorá sa vyskytla viac ako 6 týždňov po očkovaní) počas doby sledovania až do 13 rokov. Z týchto 1 149 prípadov sa 20 (1,7 %) klasifikovalo ako ťažké (počet lézií ≥ 300, telesná teplota meraná v ústach ≥ 37,8 °C). Vyššie uvedené údaje, v porovnaní s 36% pomerom ťažkých prípadov pozorovaných po infekcii divokým typom vírusu u neočkovaných historických kontrolných skupín, zodpovedajú 95% relatívnemu zníženiu pomeru ťažkých prípadov pozorovanému u očkovaných osôb, ktoré sa nakazili po očkovaní. "

Ďalšia otázka bola ohľadom nakazenia - očkovacia látka proti kiahňam obsahuje živý oslabený vírus tejto infekcie. Tento oslabený vírus má potlačenú infekciozitu (ale má ju) a teda môže u oslabených jednotlivcov teoreticky vyvolať príznaky kiahní - takíto jedinci teda potom môžu nakaziť iného jedinca. Tak isto percento prípadov je určite mnoho-mnoho násobne nižšie...

Pre mňa ako matku, pracujúcu matku, je v rámci rozhodovania dôležitý aj socioekonomický a trošku alibistický ľudský aspekt a to, že pri očkovaní môjho dieťatka nevypadnem ja z práce na 3 týždne a moje dieťa na 3 týždne zo školy / škôlky, a že mi žiadna kamarátka nebude vyčítať a krivo na mňa pozerať, že moje dieťa nakazilo to jej (keď nedaj boh bude priebeh nie ľahký ale ťažký, čo ako som popisovala sa stáva aj u bežne zdravých detí).

Rozhodnutie je u nás na Slovensku zatiaľ ponechané na rodičoch, v mnohých krajinách už je toto očkovanie zaradené medzi povinné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas