Odporúčate očkovať proti ovčím kiahňam?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka bude mať 3 roky a zvažujem v jej prípade očkovanie proti kiahňam.

Aké sú za a proti, čo sa týka očkovania proti ovčím kiahňam?

Ďakujem

Dobrý deň,

som za očkovanie proti kiahňam.

Klinická účinnosť vakcíny (ochrana pred ochorením) po 2 dávkach vakcíny sa udáva okolo 90%.

Avšak klinická účinnosť proti závažným formám ochorenia je viac ako 98%. Zatiaľ nie je odporúčané ďalšie preočkovanie po určitom časovom odstupe po kompletnej dvojdávkovej schéme. Ak aj po očkovaní došlo k výskytu prirodzenej infekcie kiahní (účinnosť očkovania je 90%), tak klinický priebeh ochorenia bol podstatne miernejší, teda s malým výsevom vyrážok.

Hoci ochorenie má vo väčšine prípadov nekomplikovaný priebeh, nemusí to tak byť vždy. Navyše to, že sa dieťa nakazí kiahňami znamená, že bude musieť byť (minimálne) dva týždne v izolácii, počas ktorej nebude v školke, s kamarátmi, nebude chodiť na krúžky. Počas tohto obdobia môže byť v značnom diskomforte – svrbenie, horúčky a po ochorení môže byť viac chorľavé. S dieťaťom bude musieť byť niekto doma (ušlá mzda, zážitky).

Naproti tomu očkovanie má minimum nežiadúcich účinkov (najčastejšia je bolesť v mieste vpichu a zvýšenie teploty).

Očkuje sa dlhú dobu a je považované za bezpečné, bez nutnosti opakovania neskôr v živote.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas