Ako liečiť 4,5-ročného syna, keď mu antibiotiká vôbec neúčinkujú?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

mám syna, ktorý bude mať v auguste 5 rokov. Býva často chorý a jeho doktorka mu často dáva antibiotiká, za posledné 2 roky ich užíval až 13x. Sumamed forte mu napríklad vôbec nezaúčinkoval. Teraz kašľal 3 týždne, žiadne sople nemal. Pediatrička však skonštatovala, že nemá čisté dýchanie a predpísala mu Sumamed. Liek opäť nezabral a po 4 dňoch syn znovu kašľal.

Mám obavu ísť opäť k lekárke. Očakávam, že mu predpíše ďalšie antibiotiká. Svokra je zdravotná sestra a tá tvrdí, že syn bude častým užívaním antibiotík voči nim rezistentný. Momentálne mu podávam Paxeladine ale aj sprej Ecobec, no stále kašle.

Ako liečiť 4,5-ročného syna, keď mu antibiotiká vôbec neúčinkujú?

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto časté užívanie antibiotík je naozaj rizikové pre rezistenciu.

Možnosti sú 2. Buď sú antibiotiká predpisované aj v prípadoch, kedy by liečba bola rovnako dlhá, pretože ide o virózu, alebo má synček iný skrytý medicínsky problém, ktorý si zaslúži dovyšetrovať.

Liečba kašla a sopľa si v 90% prípadov vyžaduje iba symptoamtickú liečbu - inhalácie, konvičkovanie, toaleta nosa, zvýšenie tekutín, čas.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas