Ako liečiť boľavý konečník u 3,5 ročného chlapca?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn sa začal sťažovať na bolesť bruška. Mal dosť tvrdú stolicu a po troške chodiť kakať 3 aj 4x za deň. Neskôr som si všimla, že v stolici a na papiere mal trochu krvi.

V lekárni mi poradili skúsiť Hylak a na zadoček calciovú masť. Teraz krv zmizla a stolica je trochu tvrdšia. Pokračuje kašovitá raz za deň.

Problém je, že sa sťažuje na bolesť konečníka. Niekedy veľmi často, inokedy raz za deň. Občas sa v noci budí a pýta si pomastiť riťku.

Ako mám postupovať a ako mu pomôžem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť konečníka je v dôsledku tvrdej stolice a rozdráždenia. Treba teda stolicu zmäkčiť.

Je nutné dbať na poriadky príjem tekutín (čo je najčastejšia chyba pri tvrdej stolici), mliečka a mliečnych výrobkov maximálne 300 ml denne, aspoň 3x do dňa porcia ovocia/zeleniny, obmedzenie cukru, sladkostí a pečiva.

Na mastenie je kalciová masť vhodná, probiotiká taktiež môžete podávať, ale je potrebné najmä dosiahnuť zmäkčenie stolice, aby bola mäkšia a prestal sa konečník dráždiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas