Ako liečiť dlhotrvajúci kašeľ u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

mám trojročnú dcérku, ktorá v septembri nastúpila do škôlky. Dostala opakovaný zápal horných dýchacích ciest, ale bez teploty. Sopeľ a kašeľ má dokolečka.

V novembri jej robili ster z nosa a bola jej nájdená moraxella. Doktorka jej nasadila Klacid a asi 5 dni po dobratí ATB bola bez kašľa. Nastúpila do škôlky a o dva dni znova kašeľ a ostala zahlienená. Dva týždne mala husté priesvitné biele soplíky. Občas zelené. Mala Pamycon.

V decembri 2x za sebou zase kaše, sopeľ a zahlienenie. Užívala rôzne sirupy, Ventolin, 2x Erdomed,. Žiadna zmena. V decembri mala opakovaný ster a znova moraxella.

Čiže o októbra kašle stále. Ráno vlhko, potom sucho dusivo. Miestami lapá po dychu. V januári na odporúčanie lekárky ani do škôlky nešla. Brala Imunoglukan, Rinogerminu do nošteka. 3 opakovania od decembra..

Koncom januára mala vyšetrenia na alergológii a výsledky z krvi boli v poriadku. Všetko bolo negatívne. Akurát mala zvýšené niečo, z čoho vraj môže byť časom alergia.

Vysadený Imunoglukan, nasadený Isoprinosin a Mometasone. Ten bol po dvoch týždňoch vysadený, keďže už tretí týždeň nemá soplíky.

Ide mi však o to, že dcéra stále kašle. Teraz berie Aerius 3 ml večer, ale je z neho bláznivá, nevie večer zaspať.

Používame difúzer a žiadna zmena.

Aký máme zvoliť ďalší postup?

O pár dní ide znovu do škôlky a bojím sa, čo bude. Kašle aj pri poobednom spánku zo sna. Vždy, keď ju doktorka počúva, tak má dýchanie čisté.

Ide len o zostatkový kašeľ?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepísali ste, či ste boli alebo neboli na ORL. Ak nie, odporúčam to, pozrieť najmä nosnú mandľu v akom je stave + či kašeľ nie je spôsobený zatekaním hlienov.

Kašeľ po akútnom infekte môže trvať aj 3 týždne a Vaša dcérka sa mi zdá,že od októbra má opakované infekty, takže ťažko sa hodnotí.

Každopádne postup, ktorý ste robili je vhodný, nie je tu čo meniť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas