Ako liečiť dusivý kašeľ u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
12. okt 2021

Dobrý deň,

minulý týždeň som bola s trojročnou dcérou u lekárky. Mala sopeľ a v noci dusivý kašeľ. Dala jej Stoptussin a robené kvapky do nošteka s trvanlivosťou 28 dní. Soplíky sa zlepšili, ale sú stále. Dnes začala pokašliavať aj počas dňa. Ide o hlienovitý kašeľ. V noci kašle stále.

Ako pomôžem dcére odstrániť soplíky a kašeľ?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je kašeľ produktívny - hlienovitý, tak Stoptussin už nedávajte a vymeňte ho za prípravok typu Mucosolvan junior, Solmucol alebo Solvolan v dávkovaní 3x denne (posledná dávka okolo 17. hodiny).

Veľmi dôležité je, aby sa hlieny z nosa dostávali preč. Ak smrká super, ak sú také "zadné" je vhodné aspoň pred spánkami aplikovať fyziologický roztok typu Aliamare, počkať a odsať nos poriadne. Po takomto vyčistení aplikovať Nasivin 0,025% kvapku do každej dierky.

Na noc dcérku trošku vykladajte nateraz, aby soplík toľko nezatekal a tým pádom ju "nenútilo" na kašeľ. Pokiaľ máte inhalátor ideálne aj inhalovať, buď fyziologický roztok, Vincentku alebo Ambrobene 2 ml 1-2x denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas