Ako liečiť seboreu u dojčaťa?

Zodpovedané
4. mar 2020

Dobrý deň,

dcére sa v 4. týždni objavili na temene a na viečkach červené fľaky a bodky. Keď plakala, tak sa jej objavili aj fliačky s bielou bodkou v strede na lícach a krku. Dostali sme Holtov krem.

Fľaky sa však robia neustále na nových miestach a aj na tele. Natierame to dvakrát denne už tretí týždeň. Navyše sa dcére urobili bieložlté šupinky vo vlasoch, na obočí a za ušami.

Môžu šupiny súvisieť s Holtovym krémom?

Ako pokračovať v liečbe červených miest aj šupiniek?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie, seborea nesúvisí s Holtovým krémom.

Na seboreu treba naniesť olivový olej kyselinu salycilovú v hrubšej vrstve aspoň na 6 hodín. Potom vyčesať hrebeňom a vlásky umyť.

Na drobný exantém (pupáčiky) stačí napr kalciový krém - ide u nej asi ešte o také čistenie kože po pôrode. Niekedy zaberie aj kúpanie v ovsenom kúpeli, ktorý sa dá kúpiť v lekárni, ale niektoré deti (najmä so sklonom k atopii v rodine) sa po ňom môžu vyhádzať ešte viac.

Do kúpeľa odporúčam Oilatum na zvláčnenie kožičky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas