Ako pomôcť 8 týždňovej dcére, ktorá sa nedokáže sama vyprázdniť?

Zodpovedané
30. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 8 týždňovej dcérky, ktorá mala najskôr zelenú a potom žltú praženicovú stolicu. Už 4 dni ju trápia bolesti bruška a nevie sa sama vyprázdniť. Pomáhala som jej rektálnou rúrkou. Najskôr z nej vybehla zelená stolica, potom normálna. So zapečením problém nemá. Problém má skôr s prdíkmi, lebo kvôli ním sa nedokáže vyprázdniť. Mám pocit, že som v jej stolici videla aj hlieny.

Dcéra je na umelom mlieku a dostáva Espumisan. Papá hltavo. Snažíme sa robiť prestávky a nechať ju odgrgnúť aj medzi jedením. S plynatosťou má problém stále. Pije aj kamilkový čaj.

Ako jej môžem pomôcť, aby sa dokázala sama vyprázdniť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri niektorých umelých mliekach (Nutrilon) býva stolica zelenej farby. Hlieny v stolici sú v norme, takže to netreba riešiť.

Pri dokrmovaných deťoch je frekvencia stolíc v tomto veku 3x denne až každé 3 dni. Teda interval 4 dni je naozaj dlhší ako je obvyklé. Dieťa v tomto veku nemá piť nič iné ako mlieko! Takže čaj jej nedávajte, aj to môže spôsobovať tieto problémy!

Jednorázová pomoc rektálnou rúrkou je OK. Pokiaľ sa to opakuje je nutné lekárske vyšetrenie na vylúčenie možných vrodených ochorení GIT, na ktoré Vás upozornia nasledovné príznaky: nemožnosť spontánneho vyprádzňovania dlhdobo, vracanie prúdom, krv v stolici, nepriberanie, nepokojné dieťa.

Espumisan na plynatosť podávajte aj naďalej. Ak nemáte umelé mliečko s obsahom probiotík tak navyše pridajte aj tie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas