Ako postupovať pri prvých príkrmoch u alergika?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. V rodine máme alergiu. Nevlastná sestra má celiakiu, ja mám atopický ekzém. Dcéra má intoleranciu laktózy a alergiu na BKM.

Ako máme postupovať pri prvých príkrmoch?

Čítala som, že sa podáva potravina 3 dni a keď je bez reakcie, tak sa ide na druhú.

Ako to bude v našom prípade?

Mám podávať jednu potravinu 7 dní a potom ísť na ďalšiu?

Začíname s krupicovou kašičkou, potom chceme skúsiť ryžovú a mrkvičku, zemiačik.

Je to správne, alebo pri alergikoch treba inak postupovať?

Kedy môže príkrm (napr kašička) nahradiť 1 celú dávku mlieka?

Je niečo, čomu sa treba vyvarovať a čomu treba venovať zvýšenú pozornosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka s intoleranciou a alergiou BKM je zrejme druhé dieťa ako to, o ktorom si píšeme. Pri príkrmoch u detí, keď sú v rodine alergie sa však nepostupuje "inak", ale zároveň sa príkrmy nezavádzajú tak ako píšete vy.

Ako prvé sa vždy zavádza zeleninka - mrkva/zemiak/batat - vždy pri každej potravine čakáme 3 dni, potom skúšame ďalšiu. Po zeleninke skúšame mäso, potom naše ovocie a nakoniec lepok.

Všetko je najlepšie za dojčenia, taký odborne vypracovaný postup ako postupovať pri prikrmovaní detí nájdete tu, je tu aj stať o alergiách, takže všetko tu nájdete presne ako sa momentálne odporúča: https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/a...

Príkrm nahradíte mliečkom najprv vždy obedný, keď začne papkať dieťatko pekne mäsovo-zeleninový príkrm.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas