Prvý príkrm

19. dec 2022

Ahojte dievčatá.. potrebujem radu oťukaných maminiek k prvému prikrmu.. maly je od 1,5 mesiaca na UM. Zajtra mame 4. mesiace.. v sobotu na štedrý deň by sme mu chceli dať vyskúšať prvý príkrm.. zrejme mrkvičku.. poraďte mi, či radšej kúpiť mrkvičku (napr. hipp prvá mrkva) alebo dať domácu pripravenú v parnom hrnci?
Ďalej ako postupovať? Vygooglila som, že spolu so zeleninovým príkrmom na obed podávam kašu večer? Rozumiem tomu správne?
Taktiež sa chcem opýtať, ako vam malí kakali po prvom príkrme?
Prosím o radu, naozaj sa nemám s kym poradiť práve a nechcem spraviť hlúposť..

dadka128
19. dec 2022

Ja som deťom dávala normálne mrkvičku uvariť a popučiť, 2 -3 dni som počkala a znovu a pridala som zemiak zase som 2 dni počkala a pridala som ďalšiu zeleninu a tak postupne, a uz som skúšala iné, neskôr som pridala napr mrkva ryža alebo zemiak ryža vždy, ked niečo nové som pridala tak som si dala aj pauzu ... Ale od polroka potom už nie uz aj mäsko, najlepšie zajačie, morčacie, kuracie.. aj ovocie a to tiež pomaličky potroskach.. niekedy som aj piškótky vedela nastrúhať .. a tak sa naučilo mi dieťa papať .. a potom od roka už snáď všetko sme skúšali

petamich
19. dec 2022

odporucam najdi si jeden zdroj a toho sa viac menej hlavne v zaciatkoch drz, nasa pediatricka to ma super rozpisane 🙂 http://www.dzurillova.sk/poradenstvo.html ak by si sa chcela inspirovat

kazdopadne radsej doma pripraveny prikrm (aj ked davala som aj ja obcas hotovy ale skor neskoe), zacinas zemiak (ten je najmenej sladky, po mrkve ho nemusi chciet), mrvka, batat, cuketa, tekvica, karfiol, brokolica, ...kazde skusas 2-3 dni kym zavedies nove, aby si vedela ak by bola alergicka reakcia, potom sa pridava maso kralik, morka, kura, zltko (bielko aj neskor je silny alergen), po zelenine mozes zaviest na desiatu ovocie alebo na olovrant (1. veceru) kasu, kasa je tazsia na zaludok, nas napr. musel mat najneskor 2 hodiny pred spanim inal v noci plakal, bolelo ho brusko

heln
19. dec 2022

ahoj, prvy krat uplne staci ked kupis mrkvu, osupes, uvaris do makka, popucis vidlickou, alebo este lepsie prepasirujes cez sitko. vodou z uvarenej mrkvy zriedis na potrebnu konzistenciu. s vecernou kasou este nemusis riesit nic, ono aj tej mrkvy ti na prvy krat zje mozno za lyzicku.

zorana999
19. dec 2022

Len zeleninu, zeleninu a zeleninu. Kľudne mesiac a pol - dva. A samozrejme, že kup čerstvú zeleninu a naparuj (to je najlepší spôsob) alebo uvar. Keď ochutnáte všetku zeleninu môžeš ísť na ovocie, masko. A neskôr na večeru dávať kašu z celého zrna. To znamena rozvarit ryžu - pomixovať, rozvarit kukuricnu polentu - rozmixovat, rozvarit pseno - rozmixovat. A máš úžasné výživné kaše z celého zrna. Môžeš ich zmiešať aj z trochou zeleniny. So zeleninou nikdy nič nepokazís a dieťa by ju malo mať každý jeden deň.