Ako riešiť pocikávanie po odplienkovaní?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 3 mesiace a už zhruba pol roka je úplne odplienkovaný. Zo začiatku bolo všetko ok, no posledné dva mesiace sa začal počas spánku pocikávať. Najskôr len počas obedného a teraz sa mu to stane občas aj v noci.

Pred spánkom sa vždy ide vycikať, v noci nič nepije. Niekedy sa ani nezobudí, že sa pocikal, spí ďalej (a to je od narodenia zlý spáč - prehadzuje sa, budí).

Ako to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate to nie je nič výnimočné a takéto epizódy sa môžu opakovať (nástup do škôlky, nový súrodenec, nejaká forma stresu hádka v rodine atď). Vždy treba vylúčiť možnú infekciu močových ciest (teploty, bolesti bruška, cez deň nepokoj, bolesť pri cikaní).

Ako to riešiť je veľmi individuálne. Určite synčeka nekarhať, aby nemal pocit viny či hanby. Skôr ísť na to opačne - motivačne, po každej "suchej " noci si niečo sľúbiť a splniť si to (ihrisko, maľovánka, rozprávka). Založiť si denník suchých nocí, po každej suchej noci si nakresliť k dátumu smajlíka ktorého synček môže vyfarbiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas