Ako reagovať na pocikavanie sa 27 mesačnej dcérky po odplienkovaní?

Zodpovedané
31. dec 2020

Dobrý deň,

moja 27 mesačná dcérka sa začala po odplienkovaní pocikávať. Odplienkovaná bola asi v 18. mesiacoch. Po 3 dňoch sa začala pekne pýtať na nočník sama. Plienky jej ostali len počas nočného a denného spánku, nakoľko sa nie vždy vypýta cikať.

Pocikávanie počas dňa nastalo vtedy, keď sa narodil súrodenec. Predpokladám teda, že je to psychické. Väčšinou jej ujde kúsok do nohavíc a potom už príde že treba cikať.

Ale stalo sa už aj to, že sa pocikala úplne. Zostala v tom sedieť a hrala sa ďalej. Snažím sa jej venovať dosť, ale samozrejme je to menej ako pred narodením bábätká.

Ako mám správne reagovať na takéto pocikanie, aby som jej nejako ešte viac neuškodila?

Nekričím na ňu. Poviem jej len to, že sa musí skôr pýtať a že je už veľká na pocikávanie.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ovládanie samostatného vylučovania je zložitá fyziologická záležitosť a má svoje trvanie. Príchod súrodenca je v živote dcérky zásadnou zmenou, ktorej intenzita sa prejavila aj v narušení zvládania procesu vylučovania.

Láska v spojení s rešpektom je kombináciou, ktorá vedie k spolupráci rodiča s dieťaťom. Je tomu tak preto, že láska navádza rodiča, aby prijímal dieťa také ako je, aby sa pozeral na veci aj z pohľadu dieťaťa a rešpektoval jeho fyziologické predispozície..

Rešpekt znamená prijať situáciu tak ako je. Žiadne vonkajšie stimuly ( odmeny a tresty) nepomôžu trvalému riešeniu. Rešpekt pomôže dcérke vnímať vaše porozumenie situácie, a tak prehĺbi jej dôveru k tomu ako ju v probléme budete sprevádzať. Získa uistenie, že to spolu zvládnete, a tak bude mať ochotu s vami spolupracovať.

Preto, keď príde k tomu, že sa pociká empaticky odpovedajte, rozhodne ju neodsudzujte, nekritizujte ani nevyčítajte. Povedzte, že je potrebné sa umyť , prezliecť a upratať nehodu. Potom ju nechajte nech robí, čo najviac úkonov samostatne. Vy jej asistujte. Nakoniec môžete konštatovať, že je úplne v poriadku vycikať sa do nočníka alebo na záchod a nech to na budúce vyskúša.

Skonštatujte, že bude mať menej roboty s upratovaním po sebe. Uistite ju, že raz to príde a aj ona bude používať nočník či záchod. Berte to ako jednu z vecí, ktorú dcérka potrebuje zvládnuť ako bežnú súčasť života.

Pekné dni prajem.