Ako sa zbaviť zápchy u 18 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

18 mesačná dcérka ma stále tvrdú stolicu. Vyskúšala som asi všetko. Trápi sa s tým už niekoľko mesiacov. Konzultovala som to aj s pediatričkou. Aj som spravila všetko, čo mi poradila, ale nevidím žiadne zmeny. Mám pocit, že sa to len zhoršuje. Často sa jej objavuje čerstvá krv. Doktorka hovorí, že má už trhlinku. Tiež máva veľmi často zaparenú riťku, aj keď prebaľujem každé dve hodiny a vetrám. Keď sa vykaká, tak to má znovu. Najviac asi pri brokolici.

Dcérka má od roku potvrdenú alergiu na vajcia. Vadia jej tiež zemiaky no, alergia sa nepotvrdila. Nedávno som jej skúsila vyradiť z jedla cibuľu, nakoľko sa mi každú noc veľmi pučila. Po vyradení cibuli s tým prestala.

A teraz sa dostanem k aktuálnemu jedálničku, s ktorým fungujeme zhruba dva týždne.

Na raňajky máva každý deň ovsené vločky varené vo vode so sušenou slivkou a nastrúhaným jabĺčkom, dochutene škoricou, alebo kokosom, orieškami, medom. Skúšam jej to aspoň trošku obmieňať a navrch kúsok masla.
Desiatu máva čerstvé ovocie. Buď spapá polku jabĺčka, alebo ma hrozno, slivky, hrušku.
Medzi desiatou a obedom uspávam kojením.
Na obed som začala dávať polievky, lebo mi nechce veľmi piť vodu. Chutí jej šošovicová, zeleninová s krutónmi, hustá gulášová upravená pre ňu. Dosť často robím jedlá s cuketou. Tiež slepačí vývar, špenátovú či hráškovú. Aby tie redšie polievky zjedla, tak ich zajedá chlebíkom.
Olovrant máva acidko, alebo biely jogurt, či nakrájanú uhorku - tú ma zo zeleniny najradšej. Občas chrumky - naj má šošovicové alebo špenátové.
Večere jej aktuálne robím kaše - pol na pol ovsene vločky s pohánkou + nasekaná slivka, navrch kúsok masla.

Dávala som polievky, ale mám pocit, že ju nezasýtia a potom je v noci hladná. Tiež som skúšala cestoviny špenátové, syrové, tekvicové. A aj rôzne druhy bezvaječných cestovín, aby nejedla stále to isté. Problém s kakaním bol a je stále.

Doktorka poradila probiotiká, tak tie užíva každý deň. Plus ľanový olej do jogurtu. Tiež radí odstaviť od kojenia a pracujeme na tom.

Uvedomujem si, že problémom môže byť aj slabý pitný režim.

Ako do nej dostať viac tekutín?

Máva dve fľašky stále pri sebe. V jednej čistú vodu a v druhej harmančekový čaj. No veľmi z nich počas dňa neubúda. Trošku sa napije, keď ju upozorním. Inak sama nie. Skúšam jej dávať aj z pohára. Odtiaľ sa napije.

Môžu byť problémom ovsené vločky?

Skúšala som istý čas chlebík, no vtedy mi odmietala na ňom akúkoľvek nátierku alebo maslo.

Zjedla ho len taký suchý.

Ďakujem

Dobrý deň,

mne z tohto jasne vyzerá, že má málo tekutín, a preto je stolica aká je. Dojčenie by som neobmedzovala ak ste s tým nie stotožnená. Aspoň takto pije nejaké tekutiny.

Prečo jej ponúkate z fľašky? Skúste poháre, rôzne detské pekné farebné, štamprlík, Váš sklenený pohárik. Na začiatok s asistenciou, dajte menej vodičky. Neskôr ju nechajte aj samu, nech sa obleje a má z toho aj zábavu a najmä sa to učí sama.

Deti v tomto veku samé nepijú, to je úplne bežné. Do 3 rokov ich treba aktívne pobádať. Ovsené vločky problémom určite nie sú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas