Ako správne zaviesť olovrant a chlieb 9-mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

mám 9-mesačné bábätko na umelom mlieku. Na raňajky máva mliečko. Na desiatu ovocie s jogurtom alebo s ovsenými vločkami. Obed mäsovo - zeleninový + niekedy cestovinky, olovrant a večera mliečko.

Mám už začať dávať aj olovrant?

Má 9 kg a lekárka nám povedala, že by už nemala veľa pribrať. A preto jej večerné kaše vôbec nedávam.

Aký chlebík jej môžem ponúknuť?

V rámci imuno okna olízala kôrku pšenično - ražného chlebíka, ale len raz.

Je syr Lučina ok?

Má zavedený jogurt.

Môže aj ďalšie mliečne výrobky, alebo treba opäť tri dni skúšať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Lučina je OK, rovnako aj maslo na chlebík - sporadicky. Nie denne.

Dcérka začne byť veľmi psychomotoricky aktívna, 4nožkovať, následne chodiť, takže by som sa priberania nebála a spokojne dávala na olovrant či večernú kašu.

Tri chody by už zaradené mať určite mala. Osobne by som zaviedla lepok klasicky - 3 dni po sebe - 1. deň 1 čl, následne 2 čl dva dni po sebe, zavarením krupice do obeda. Potom môžete pokojne nejakú lepkovú kašu vybrať a začať jej ju dávať na večere.

Okrem lepkových je aj veľa bezlepkových alternatív ako cirok, ryža, špalda..

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička