Ako znižovať teplotu u bábätka, keď lieky neúčinkujú?

Zodpovedané
15. jan 2023

Dobrý deň,

mám 8-mesačnú dcéru, je covid pozitívna a má vysoké horúčky. Po liekoch jej klesne z 39,1°C na 37,8°C a do hodinky jej stúpne späť. Dávam jej Nurofen čapíky 60 mg, striedam ich s Panadol čapíkmi - 1 čapík každé 4 hodiny. Sirup dcérka vyvráti.

Má 9,5 kg. Vodu nechce vôbec piť a mlieko vypije tak 100 ml za 4 hodiny. Aj to s ňou bojujem. Z príkrmov zje pár lyžíc a dosť, nechutí jej kvôli vysokej teplote. Skúšala som aj vlažný kúpeľ, ale teplotu jej to znížilo len o 0,5°C. Má horúce čielko a studené ruky.

Ako inak sa dá ešte znížiť horúčka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre 9,5 kg dieťa je bohužiaľ dávka 1 čapík Nurofen veľmi málo. Dávka sa ráta 10 mg/kg. Takže by jej vychádzalo 1,5 čapíka Nurofen. Pri Panadol čapíku postačí 1 a tam by naozaj nemalo prísť k opätovnému výstupu, ak je dávkovaný správne.

Ak však teplota opakovane neklesá pdo 38,5°C a vy ste vyčerpali možnosti podania liekov, navyše nechce piť, tak ľahko môže prísť k dehydratácii. Vtedy treba ísť na pohotovosť.

Pri covide sú vysoké horúčky veľmi časté, preto je veľmi dôležité správne dávkovanie liekov. Okrem toho je dôležitý zvýšený príjem tekutín, čím sa telo neprehrieva a nedochádza k nebezpečnej dehydratácii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas