Ako zvýšiť príjem tekutín u 15-mesačnej dcéry?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

dcérka má 15 mesiacov a približne 10 kg. Podľa toho by mala vypiť 1l tekutín denne. Pije každé ráno o 8:00 asi 230 ml UM, každý večer pred spaním o 21:00 tiež 230 ml UM a počas celého dňa vypije maximálne 200 ml vody.

Skúšala som čaje, Sunar - malinový nápoj, ale príjem sa nezvýšil. Na večeru o 18:00, ak má kašu alebo polievku, tak príjme ďalších asi 150 ml tekutín. Spolu je to okolo 800 ml tekutín za deň. Niekedy menej, keď polievku a kaše nahrádzam pečivom. Z tohto dôvodu dcérke stále dávam na olovrant UM, aby splnila požadovaný príjem tekutín. Mrzí ma to, lebo na olovrant by mohla mať aj niečo iné ako UM. Neviem či je vhodné UM na olovrant vyradiť, len potom príjme naozaj oveľa menej tekutín ako by mala. Okrem tohto papá na desiatu vždy nejakú ovocnú kapsičku a na obed mäsovo-zeleninový príkrm. Ponúkam jej vodu aj lyžičkami, pohárom, fľašou. Bez výsledku. Plienky má mokré, ale ťažko mi je hodnotiť či dostatočne.

Ako by som teda mohla zvýšiť príjem tekutín u 15-mesačnej dcéry?

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že tabuľkovo ste hodnotu príjmu tekutín naučená, ale jedna vec je tabuľka a druhá vec je realita. Deti v reále málokedy prijmú tabuľkovú hodnotu a pokiaľ nie sú známky dehydratácie, nevadí to.

Medzi známky dehydratácie patrí: suché sliznice, spavosť, tvrdá stolica, málo pocikaných plienok, moč je koncentrovaný a žltý.

Okrem toho zabúdate na to, že aj v príkrmoch sú tekutiny. Veď sa varia, takže ten príjem je tak či tak vyšší. Osobne si myslím, že na olovrant by už mohla jesť radšej klasickú stravu ako piť UM.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas