Akú dávku umelého mlieka môžem dať 5 týždňovému synčekovi, ktorý je aj dojčený?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

moje 5 týždňové dieťa dokrmujem umelým mliekom 100 ml a aj kojím. Mliečko mu nestačí, lebo po 1 - 1,5 hodine je opäť hladný. Za 3 týždne pribral iba 0,97 kg.

Akú dávku umelého mlieka mu môžem dať?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vás synček pribral až - až za obdobie 3 týždenne. Týždenný prírastok hmotnosti v tomto období je okolo 200 gramov na týždeň, takže na 3 týždne by to bolo 600 gramov. Ak teda pribral 970 gramov, tak ste vysoko nad normou.

Dieťatku treba vytvoriť taký režim, aby vyhovoval Vám aj jemu a aby sme ho zbytočne neprekrmovali do dojčenskej obezity. V podstate ale vyžaduje 150ml/kg/deň materského mliečka alebo umelého mliečka.

Takže podľa toho koľko váži si viete rozrátať koľko by asi mal vypiť za deň dokopy a potom si to vydeliť počtom papaní - vyjde Vám koľko by mal vypiť na dávku. Odchýlky sú samozrejme normálne, toto je niečo ako "zlatá stredná cesta", treba dbať aj na individualitu dieťatka.

Príklad , ak váži 5kg dieťa papá 8x denne.
5x150 = 750 ml mlieka denne
750/8= 93,5 ml na dávku
- na dávku by mu malo stačiť okolo 100 ml mlieka (ak mu však nestačí dajte viac, aby bol spokojný).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas