Aký je Váš názor na mandle mojej 4,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
21. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 4,5 ročnej dcérky.

Keď mala dva roky, tak sme boli v nemocnici kvôli tomu, že mala dva dni žihľavku. Bola slabá a nevedeli sme čo jej je. V nemocnici zistili, že má hnisavú angínu. Bola tam pár dní a žiadne lieky jej nedávali. Pán primár povedal, že antibiotiká jej netreba, keďže nemala teplotu a že ona tu angínu premôže.

Vraj deti majú silné telo. Tak sme skončili len so sirupom proti kašľu a domov nás pustili vtedy, keď jej žihľavka zmizla. Od narodenia mala aj taký problém, že jeden mesiac mala hlavu do jednej strany, mesiac pokoj, mesiac zase do druhej strany.

Keď ju doktorka na poradni kontrolovala a skúšala, či dvíha hlavičku na brušku, tak dcéra sa kvôli tej hlavičke doboku nevedela dvihnúť. Doktorka vždy povedala, že sa jej proste nechce. Až v 4. mesiaci som jej povedala, že ju nedvíha vôbec. Poslala nás na fyzioterapiu.

Na fyzioterapii povedali, že má torticollis a cvičili sme Vojtovku. Vôbec to nepomáhalo. Približne v 2 rokoch sa jej hlava dala zase doboku. V ten deň jej bolo výdy zle a zvracala. Po 3 dňoch mala hlavu zase rovno a tak sa to každý mesiac opakovalo. Detská doktorka nás poslala 2x k ortopédovi. Ten povedal, že jej nič nie je.

Keď začala chodiť do škôlky, tak to bolo častejšie. Stále sa sťažovala, že ju boli hlava. Tak sme skončili na neurológii a tam zistili, že trpí detskými migrénami, a preto jej ide hlava doboku a zvracáva. Tak brala lieky na to a odvtedy už je to rok a odvtedy nezvracala. Pani doktorka na neurológii vtedy poslala vo výsledkoch pani doktorke aj to, že jej má urobiť odbery na HIT. Ale to odmietla, že jej kvôli tým odberom príde veľká faktúra, že ona jej urobí len základné vyšetrenie.

K výsledkom, ktoré mi nechcela ukázať povedala len toľko, že jej chyba železo, a preto určite má migrény a že pani doktorka na neurológii sa mýli.

Keď začala dcérka chodiť do škôlky, tak ju v októbri chytila nádcha, silný kašeľ a opakovalo sa to každé tri týždne. Detská doktorka jej dala len sprej na nádchu a sirup proti kašľu. Žiadne antibiotiká. Až vo februári, keď ju bolelo v uchu, tak jej dala antibiotiká na poslala na ORL. Odvtedy chorá nebola. Len teraz v septembri mala zápal očných spojiviek.

Ja si však všímam, že má stále veľké mandle. Sledujem to už 6 mesiacov a doktorka to nerieši. Dcéra si zase začala sťažovať na bolesť v uchu a hlavy a ja teraz už neviem či to mám pripisovať tomu, že mala neliečenú angínu.

Najprv mala väčšiu len ľavú mandľu, potom aj pravú a aj ten čapík.

Znova ju bolieva hlava. Kúpila som jej lízanky proti bolesti v hrdle, ale vôbec to nepomohlo. A začala chrápať.
.
Mám pocit, že doktorka nepostupuje správne. Má už skoro 80 rokov, my žijeme na dedine a auto nemáme.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

postup lekárky je úplne v poriadku, čo sa týka liečby bolesti hrdla. A čo sa týka prístupu a toho, že Vám odmietla ukázať výsledky, to by sa mi ako matke nepáčilo.

Bolesť v hrdle je z 90% vírusového pôvodu a teda je liečba antibiotiká zbytočná a bola by chybou.

Mandle sú pekné, mierne začervenalé, ale nie sú brázdené, nemajú povlaky, nejavia známky chronického ochorenia. Čo však je potrebné pozrieť (nakoľko začala trpieť bolesťami ušiek a chrápe) je nosná mandľa - to sa dá iba na špeciálnom ORL vyšetrení.

Bolesti hlavy by teoreticky mohli súvisieť s chronickou sinusitídou, čo by tiež odhalilo ORL vyšetrenie.

Avšak nejako mi to klinicky s tým nekoreluje a myslím si, že súvisia s jej neurologickou diagnózou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas