Chrapčanie mesačného bábätka. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

moja mesačná dcéra už 3. deň chrapčí. Soplíky nemá (odsávali sme, ale nič) a vadí jej to v spánku. Dnes v noci vôbec nespala.

Dcérka je na umelom mlieku Sunar HA od narodenia, nakoľko sa mi nespustila laktácia.

Môže chrapčanie spôsobovať kŕmenie umelým mliekom?

Nedávno sme mali bolesti bruška, stolica bola len tmavozelená. Tak sme začali dávať Espumisan, neskôr probiotiká Probiofix. Zdalo sa nám, že to nepomohlo. Tak sme zmenili mliečko na Hipp combiotic HA, ale po ňom boli neskutočné kŕče. Znova sme prešli na Sunar Ha, nakoľko jej chutilo. Dávali sme ďalej Probiofix a stolica bola už zo začiatku zelená a prešla do žlta. Neskôr prišlo chrapčanie.

Podľa našej pediatričky jej črievka nie sú ešte vyvinuté a po čase si črievka zvyknú na mliečko. Vravela, že je to alergia na bielkovinu kravského mlieka. Poradila dávať Fenistil kvapky a Stodal sirup.

Aký máte názor na chrapčanie?

Ako dlho toto chrapčanie môže trvať?

Jedine ako dokáže spať, tak to je na mojom hrudníku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z toho čo píšete nevidím žiadny príznak, ktorý by nasvedčoval alergiu na bielkovinu kravského mlieka - ak by bola sú výrazné prejavy na koži, krv v stolici, kŕče, neprospievanie.

Nakoľko bielkovinu kravského mlieka dávate naďalej, tak určite o ňu nejde a vyslovenie tejto možnej diagnózy nechápem.

Farba stolica je v norme - po umelom mliečku býva aj zelená, Probiofix dávať pokojne dlhodobo.

Chrapčanie určite nie je z mliečka. Buď má šušníky, ktoré sú hlbšie a Vy ich neviete vybaviť, alebo môže mať napríklad zúženú nosnú prepážku a spôsobuje toto.

Dieťa by som dávala spať do vyvýšenej polohy a zamerala sa na dôkladnú hygienu nosa. Do nošteka kúpiť Sterimar - dávať 5x denne. Odsávačkou noštek potom priadne odsať a do takto odsatého vyčisteného nošteka dať Nasivin 0,01%. Ten dávať 1 kvapku ráno na obed a večer.

Myslím si, že to pomôže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas