Čo je príčinou nepokoja, plaču a nespokojnosti trojmesačného bábätka?

Zodpovedané
5. jún 2022

Dobrý deň,

naša dcérka má 3 mesiace a týždeň. Pred každým spánkom má problém uložiť sa. Ráno je to ešte ako tak, popoludní sa to stupňuje a vrcholí to večerným neutíchajúcim plačom, nespokojnosťou, nervozitou. Neviem nájsť príčinu tohto nepokoja. Cvičíme s ňou kvôli tomu, že preferuje jednu stranu, otáča hlavičku do jednej strany, má z toho mierne zležanú hlavičku. A má slabšie bruško, nedvíha tak nožičky. Má aj Morov reflex. Dnes fyzioterapeutka povedala, že u nej ešte pretrvávajú primitívne reflexy.

Je to zlé?

Inak je dojčená iba z jedného prsníka, druhý netoleruje. Je prikrmovaná jednou dávkou Sunaru cca 60 ml večer. Dojčenie sme si aspoň také vybojovali. V pôrodnici dostala Sunar, lebo po sekcii sa mi nerozbehlo mlieko. Potom sa nechcela prisať vôbec. Prvý mesiac jej stačilo iba moje mlieko. Druhý mesiac už bola nervózna, tak sne pridali jednu dávku Sunaru po nadojčení.

Čo je príčinou toho nepokoja, plaču a nespokojnosti?

Čítala som o Kiss syndróme a kraniosakrálnej terapii.

Nemáte skúsenosť?

Kedy môžeme začať dávať príkrmy, keď má jednu dávku Sunaru?

Možno príkrm by nám pomohol zbaviť sa tej jednej dávky UM.

Ďakujem

Dobrý deň,

u detičiek, ktoré sú plne na UM alebo neprospievajú sa začína s prikrmovaním od ukončeného 4. mesiaca. V dcérkinom prípade by som sa neponáhľala, jedna dávka Sunaru (ak už teraz pekne prospieva) je OK a ak nie je dcérka PMV pripravená, nezačala by som hneď v 5. mesiaci. Na to by som však musela poznať presne dcérku a je teda naj poradiť sa s Vašou pani doktorkou.

Záver fyzio vyšetrenia musí zhodnotiť ten, čo ho robí. Niektoré reflexy v tomto veku ešte deti mať môžu, iné už postupne miznú ako vyzrieva nervová sústava.

Je možné, že dcérka plače, lebo ešte dobieha tzv 4. trimester, adaptuje sa na svet. Nakoľko sa viac a viac rozruší k večeru, môže ísť aj príliš veľa podnetov, či ludí v dňoch.

S kraniosakrálnou terapiou u detí nemám skúsenosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas