Čo robiť, keď má 3-mesačné bábätko neustále bolesti bruška a kŕče?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

mám 3-mesačnú dcérku, ktorá má reflux. Dávam jej antirefluxné mlieko a do každého mlieka 5 kvapiek lieku Espumisan Comfort. Ráno a aj večer jej do mlieka dávam probiotiká Infants Dophilus ako mi kázala lekárka.

Dcérku však veľmi bolí bruško a posledný týždeň sa nevie sama vykakať. Musím jej pomáhať s rektálnou rúrkou. Naša pediatrička povedala, že to chce čas. Mne to nepríde ako jediné možné riešenie.

Čo robiť, keď má stále bolesti bruška a kŕče?

Ďakujem

Dobrý deň,

kolika je jednou z najstresujúcejších situácií, ktoré sa počas prvých mesiacov u inak zdravého dieťatka vyskytujú. Často sa hovorí, že rodičia, ktorí zvládli koliky, tak zvládnu všetko.

Neviem ako koliky vyzerajú u Vás. Štandardne ide o epizódy neutíšiteľného vyššie ladeného plaču sprevádzaného pučením, priťahovaním končatín k brušku, odchodom plynov, problémami s vyprázdnením sa, očervenením tváre. Začínajú sa typicky objavovať okolo 3. týždňa a sú prítomné najmä vo večerných hodinách (výskyt je ale možný kedykoľvek cez deň). Maximum plačúcich epizód je do 10. týždňa, po ktorom sa stav postupne zlepšuje. Okolo 4. mesiaca (nanajvýš v 6. mesiaca) by mali epizódy neutíšiteľného plaču vymiznúť („ako keby uťal“, z ničoho nič). V diagnostike kolík sa opiera o pravidlo „3“ – trvá 3 hodiny denne, viac než 3 dni v týždni, 3 a viac týždňov po sebe.

Čo koliky spôsobuje je stále predmetom výskumov. Ako najdiskutovanejšie faktory sú postupné dozrievanie gastrointestinálneho a nervového traktu. Inými príčinami epizód plaču môže byť alergia na bielkovinu kravského mlieka, neznášanlivosť istých druhov potravín v strave matky, zlá technika sania, črevná dysmikróbia, herniová hernia, migréna či depresia matky.

Dobrou správou pre rodičov je, že takéto epizódy neutíšiteľného plaču neovplyvňujú negatívne dieťatko vzhľadom k jeho budúcemu vývoju.

Aby však neovplyvňovali negatívne Vás, je dobré obrniť sa známou mantrou – „JE TO LEN OBDOBIE“. Ako prišlo, tak odíde. Môže Vás stáť značnú dávku trpezlivosti, sebazapierania, občas potláčania plaču, nervov a otázok (prečo práve naša dcérka).

Najlepší liek je čas.

Jediné štúdiami overené probiotiká na koliky s obsahom L. reuteri na našom trhu sú BioGaia Protectis.

Zamerajte sa aj na režim dieťatka.

Dojčené deti - kontrola mechaniky dojčenia, kontrola uzdičky, vždy odgrgnutie po jedle, poloha na brušku pod dozorom.

Nedojčené deti – antikolikové fľašky, mlieko premiešavať lyžičkou (trasením sa tvoria bublinky), masáže bruška vyhriatými rukami v smere hodinových ručičiek, cvičenie s nohami (zatláčanie k hrudníku a späť), nosenie koža na kožu, láskavý prístup.

Niekedy úľavu prinesie použitie rektálnej rúrky a následný masívny odchod plynov alebo stolice. Pri pravidelnom používaní však hrozí riziko oslabenia zvieračov konečníka, resp. poranenie. Vzhľadom na to je vhodné použitie rektálnej rúrky (či hrotu detského teplomera) minimalizovať na extrémne situácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas