Čo znamená, keď sa dcéra hryzie?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

trápi ma správanie 16 mesačnej dcérky. 99% času je úplne kľudná a pokojná. Ale cca 2-3x týždnne sa neuveriteľne vytočí. Ak jej nedám to, čo by práve chcela, tak v tej sekunde celá očervenie a uhryzne samu seba do ruky. Samozrejme ju to bolí a začne plakať. Občas uhryzne v tej chvíli aj mňa. Po uhryznuti mi začne dávať pusinky.

Číitala som, že ak dieťa hryzie samé seba, tak to môže byť príznak autizmu. Ona mi však nepripadá ako autistka. Na svoj vek nádherne rozpráva veľa slov, komunikuje s každým, dáva nám pusu, veľa sa smeje.

Aký je Váš názor na jej správanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že je to prejav vyrovnania sa s danou emóciou. To je pre tento vek naozaj typické. Nie je to príznak autizmu v kontexte ostatného psychomotorického vývinu (deti s autizmom sa niekedy naozaj sebapoškodzujú v situáciach kedy je napríklad veľa podnetov - zazvoní zvonček, hrá mu hračka a mama si spieva s rádiom. Dieťa nevie vyhodnotiť naraz toľko podnetov a ide sa z toho "zblázniť",preto si začne búchať hlavu o stenu či kúsať sa).

V prípade Vašej dcérky je to v jasnej asociácii s nevyhovením jej potrebe a teda prameniace z jej frustrácie. Vôbec by som to nedávala do súvisu s možným autizmom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas