Dá sa streptokok vyliečiť aj bez antibiotík?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

moja dcérka má 4 roky a počas Vianoc bola chorá. Mala teploty, potom prišiel kašeľ, sople. Teploty trvali dlho a vracali sa aj po týždni. Popri nej ochorel aj synček, ktorý má 5 mesiacov. Obaja potom po týždni dostali antibiotiká Sumamed Forte. Po dvoch týždňoch od vyliečenia má dcérka opäť vysoké teploty, po pár dňoch na to aj synček. CRP bolo u obidvoch 8. Dostali Isoprinosine. Dcérke vzala doktorka aj výtery a krv. Všetko bolo v poriadku, ale z nosa jej vyšiel streptokok. Odvtedy prešiel týždeň, dcérka vyzerá byť v poriadku. Občas vlhko zakašle.

Dá sa streptokok vyliečiť aj bez antibiotík?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je aj prítomný streptokok a dcérka nemá žiadne príznaky akútneho ochorenia, nie je nutná liečba. Neliečime totižto výtery ale deti.

Ak je dieťa v poriadku, nie je nutné ho liečiť. Streptokok sa bežne vo výtere nosa nachádza aj u zdravej populácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas