Do akého veku zostúpia semenníky samovoľne?

Zodpovedané
12. mar 2019

Dobrý deň,

keď mal syn rok, tak nás pediatrička poslala k urológovi kvôli migrujúcim semenníkom. Vtedy bolo všetko v poriadku. Teraz má syn tri roky a semenníky mu zostúpili len vtedy, keď som ho kúpala. Momentálne ho len sprchujem kvôli atopickému ekzému na nohách a zisťujem, že ich tam vôbec nemá zostúpené.

Dokedy sa mu to môže samovoľne upraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tzv. migrujúcich semenníkoch sa stav sa môže upraviť spontánne. Iným prípadom je ak semenník nie je vôbec zostúpený do mieška. Vtedy sa by sa tento stav mal doriešiť najneskôr do 2. roku života dieťaťa - ideálne do 18 mesiaca.

Doporučujem pravidelnú dispenzarizáciu u detského urológa, ktorý zváži, či ide o prechodné migrovanie semenníkov (ktoré je bežné napr. pri strese, zmene teploty v dôsledku kremasterového reflexu), alebo je stav nutný riešiť. Dôležité je aby ste sa uistili, že semenník nie je "zabudnutý" niekde v ingvíne a aby sme predchádzali možným nežiaducím následkom vyplývajucich z neumiestnenia semenníku v miešku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas