Môže sa stav semenníkov zmeniť, keď už raz zostúpené boli?

Zodpovedané
11. júl 2019

Dobrý deň,

manžel bol dnes so synom na trojročnej prehliadke. Našu pediatričku zastupovala iná lekárka, ktorá im dala výmenný lístok na urológiu, vraj má nezostúpené semenníky, pritom od pôrodnice a na každej poradni mi naša lekárka povedala, že ich má zostúpené, je to tak uvedené aj v synovej karte, keďže im ju dnes dali schválne som si to pozrela.

Budem volať aj našej doktorke keď bude opäť v práci, ale zaujíma má aj iný odborný názor. Nerada by som syna zbytočne stresovala, zbytočnými vyšetreniami, keďže návšteva lekára nie je jeho obľúbená činnosť. Podľa môjho laického názoru ich zostúpené má, dajú sa ľahko nahmatať.

Môže sa stav semenníkov zmeniť, keď už raz zostúpené boli?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

častokrát sa stáva, že semenníky vplyvom kremasterového reflexu (reflex, ktorý ovláda sval m.cremaster) "vybehne" z mieška hore. Stáva sa to bežne pri chladnom podnete, strese, plači. Takže môže byť, že pani doktorka teraz nenahmatala semenník, aj keď ho predtým iná pani doktorka hmatávala (stres z inej pani doktorky?). V tomto prípade sledovanie urológom nie je nutné.

Druhá vec, že môže ísť o diagnózu tzv. testes migrans - migrujúce (putujúce) vajíčko. To znamená, že si občas "vybehne" hore, nie vplyvom kremasterového reflexu. V takom prípade je vhodné minimálne sledovanie urológom.

Lekár (urológ) síce ťažko posúdi, o ktorú z diagnóz ide, ale je to odborník, takže ak máte výmenný lístok s odporučením na urológiu by som zašla. Radšej skôr ako neskôr, pretože pre správnu reprodukčnú funkciu Vášho synčeka je dôležité, aby vajíčko bolo v miešku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas