Hnačka u ročnej dcérky. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
9. aug 2020

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom ročnej dcérky, ktorú od piatku poobedia preháňa.
Nie je to stále, ale keď kaká, tak kaká riedke (žlté vodnaté s hlienom). Naša doktorka má dovolenku. Sestrička jej vzala výter, ale výsledky ešte nie sú.

Už je to 5 dní a dcérka kaká ešte stále riedke. Ráno keď vstane je to hustejšie, ale v priebehu dňa opäť riedke. Dávam jej probiotiká, Smectu sa snažím, ale nechce na ňu otvoriť ani pusu. Uvarila som jej ryžový odvar, ktorý jej dávam. Papá len rožok, varené zemiaky, mrkvu, ryžu, tyčinky, kukuričné chrumky. Čajik pije fenyklový a pije dostatok tekutín. UM pije už len večer pred spaním.

Inak je spokojná, hravá, behá, má chuť aj papať, len to kakanie. V piatok poobede to začalo sobotu sa prerezal zúbok (druhá spodná dvojka).

Trvá to už dlho podľa mňa a bojím sa o ňu.

Ako jej môžem ešte pomôcť, aby to prešlo?

Sú nejaké prípravky proti hnačke, ktoré by mohla?

Koľko to môže ešte trvať?

Majú s tým niečo zúbky?

Ďakujem

Dobrý deň,

o dcérku ste sa postarali krásne. Strava pri hnačke výborná - len nedávať umelé mliečko, resp.pri hnačke dávať bezlaktózovú formu umelého mliečka. Pri infekciách totižto je oslabený enzým rozkladajúci laktózu a spôsobuje to hnačky opäť, keďže enzým je oslabený a nevie rozložiť laktózu.

Nemyslím si, že je to na vrub zúbkov. Skôr ide o nejakú virózu alebo bakteriálnu infekciu, ktorá sa však u detičiek lieči iba podávaním porbiotík, Smecty a nič iné.

Ak Smectu nechce piť dá sa ešte kúpiť detský (trošku chutnejší) Tasectan, alebo potom taká "fintička". Rozpučiť banán a Smectu ako prášok nasypať doň a zamiešať.

Nakoľko píšete, že je dcérka inak zdravá, behá, spokojná, tak sa niet čoho báť, treba iba vydržať kým riedke stolice odznejú a až potom postupne zaraďovať bežnú stravu späť.

Smectu resp. Tasectan dávajte do úpravy stolice. Keď už nebude riedka, tak nedávať. Probiotiká pokojne doužívať celé.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas