Je jedálniček mojej 5-mesačnej dcéry dostačujúci a vyvážený?

Zodpovedané
11. feb 2023

Dobrý deň,

mám 5-mesačnú dcéru (7,6 kg a 70 cm). Pije umelé mlieko a od ukončeného 4. mesiaca ju prikrmujem. Má zavedených 6 druhov zeleniny - zemiak, mrkvu, cuketu, hokaido, batát a brokolicu. Ďalej 3 druhy mäsa - zajac, kuracie, hovädzie a ovocie - jablko, hrušku. Ovocia zje tak 70 g a zeleninovo-mäsový príkrm 80 - 100 g. Účelovo to nevážim, ale misky, v ktorých podávam jedlo majú stupnicu. Po príkrme si už neprosí piť mliečko. Počas dňa a pri príkrmoch jej ponúkam vodu, tej vypije cca 80 ml za deň. Všimla som si, že ako sa viac "rozpapala", pije menej mliečka. Zvykla na jednu dávku 160 - 180 ml, no teraz pije cca 130 ml. Za 24 hodín vypije okolo 800 - 850 ml mlieka. Ciká a kaká dostatočne.

Ráno o 7:30 zje ovocný príkrm. Ráno mlieko nechce piť, chce ho až na desiatu, preto som vymenila raňajky s mliečkom. O 10:15 pije mlieko, obeduje o 12:30 mäsovo-zeleninový príkrm. O 15:00 má opäť mlieko, rovnako aj o 17:30. Večer o 20:00 vypije ďalšie mlieko, v noci o 01:00 sa budí opäť na mlieko (170 ml) a ráno o 5:00 ho vypije asi deci.

Je to dostačujúce množstvo mlieka?

Dnes som skúsila ku hruške pridať rozrobených 50 ml UM a vypila ho.

Môžem to takto robiť na navýšenie mliečka?

Aký je ďalší postup?

Mám jej zaradiť ďalšie druhy ovocia alebo pridať už žĺtok a lepok, prípadne kaše?

Ďakujem

Dobrý deň,

navýšenie mliečka nie je potrebné. Pije pekné dávky, normálne ciká, postupne priberá.

Zaviedla by som ešte pár druhov ovocia (3). Potom môžete ešte žĺtok, pstruha. Následne ísť na obilniny a pridať olovrant/večeru kašu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas