Ako pokračovať s príkrmami 5,5 mesačného syna?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

náš synček má 5,5 mesiaca. Na umelom mlieku je od 6 týždňov a už približne mesiac prikrmujeme. Zatiaľ papá na obed mäsovo-zeleninový príkrm (spapá ako-kedy, najviac zatiaľ 100 g) a dokŕmi sa mliekom.

Od malička má problémy s bruškom a kolikami. Takže mrkva, karfiol a ani batat mu nesadol. Dávame tekvicu, cuketu, zemiak, zajačie a kuracie mäso.

Zaviedli sme už aj lepok vo forme trošky krupice do príkrmu.

Môžeme už začať s kašami?

Ak áno, tak akými?

Mám dávať najskôr varené alebo surové ovocie doobeda?

Kedy sa zavádza ryža a červená šošovica?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno môžete aj kaše zaradiť, samozrejme. Lepkové kaše sú buď mliečne alebo nemliečne, nakoľko je na UM je jedno, môžete dať aj tú aj tú. Pre začiatok skôr neochutené, postupne ako budete zavádzať ovocie (môžete začať - vždy 3 dni po sebe 1 druh), tak môžete pridávať aj do kaše. Ale deti majú "nepokazené" chuťové bunky a kaše chutia aj samotné, neochutené.

Ak by "nechutili", potom vyskúšajte ochutené. Na trhu je veľa značiek - Babylove, Nutrilon, Sunar - dávala by som si pozor v zložení na pridanie cukru. V niektorých sa pridáva (napr Hami). Je to zbytočné, dajú sa nájsť iné druhy bez pridaného cukru navyše.

K tomu ovociu - ideálne je zaraďovať na začiatok podusené/povarené ovocie doobeda ako desiatu alebo na olovrant poobede. Vždy 3 dni po sebe. Banán dusiť nemusíte. Z jablka, hrušky, slivky, marhule, broskyne dávať dole šupku (možno aj z iného ovocia, teraz ma nenapadá - proste tvrdšiu šupku preč). Ak už dieťatko má zavedené povarené ovocie, tak pokojne môžete dať aj surové. Otázne je ako si s ním poradí, dôležité je dávať kúsky, ktorými sa nemôže udusiť!

Ryžu pokojne zaviesť môžete už dnes, v podstate aj červenú šošovicu. Teda samozrejme s pravidlom 3 dni na 1 nový druh potraviny. Keď bude zavedená ryža tak sú aj kaše ryžové, tie detičky tiež zvyknú mať veľmi rady.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička