Je možné, že keď dám očkovať staršiu dcérku, tak mladšie deti sa od nej môžu kiahňami nakaziť?

Zodpovedané
6. dec 2021

Dobrý deň,

mám tri deti a najstaršiu dcérku idem tento týždeň dať očkovať proti kiahňam. Mladšie deti ešte nemajú 15 mesiacov, takže ich dám až spolu s očkovaním MMR. Počula som, že očkovanie proti kiahňam je živá vakcína.

Je možné, že keď dám očkovať staršiu dcérku, tak mladšie deti sa od nej môžu kiahňami nakaziť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, je to živá vakcína, ale nemám skúsenosť s takýmto prenosom z praxe.

V popise lieku sa píše o väčšom riziku smerom k rizikovejším skupinám:
1. Imunitne oslabené osoby (imunodeficiencia atď).
2. Gravidné ženy bez dokumentovanej pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii.
3. Novorodenci matiek bez dokumentovanej pozitívnej anamnézy ovčích kiahní alebo laboratórneho dôkazu o predošlej infekcii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas