Je nutné u novorodenca dodržiavať striktný 3-hodinový režim kŕmenia?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom starostlivosti o bábätko - dievčatko.

Je potrebné 3-týždňové bábätko kŕmiť presne každé 3 hodiny?

Treba ho budiť zakaždým ku kŕmeniu?

Keď v noci tvrdo spí, treba ho budiť na kŕmenie, alebo nechať až samo zobudí?

Akým spôsobom je potrebné čistiť genitálie dievčatku?

Je potrebné odstraňovať všetok biely maz okolo pyskov?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Dojčenie je vhodné na požiadanie dieťaťa (nie v limitoch napr. až po 2 - 3 hodinách – ale vtedy, keď si dieťa vypýta). Čas, ktorý dieťa potrebuje je rôzny (neobmedzovať napr. iba na 10 minút, ale poskytnúť dieťaťu toľko času, koľko potrebuje. V úvode to bude desiatky minút, neskôr sa dieťa dokáže efektívne napiť aj za pár minút. Plač dieťaťa nemusí nutne znamenať, že je hladné. Dieťa má aj iné potreby, na ktoré treba odpovedať - kontakt, vyprázdňovanie, nuda, mokrá či špinavá plienka…

2. V úvode dojčenia by intervaly medzi dojčeniami nemali presiahnuť 6 hodín kvôli nastaveniu laktácie. Ale ak už je laktácia rozbehnutá, tak sa dieťa budí toľko, koľko potrebuje. Prebudenia majú svoj význam – okrem výživy aj regulujú bezpečnosť spánku dieťaťa. Ak sa ale dieťa neprebudí samo, nie je ho nutné na dojčenie budiť (pokiaľ tak neurčí v špecifických prípadoch lekár – žltačka či iné ochorenie dieťaťa, predčasne narodené dieťa, neprospievajúce dieťa).

3. Od prvých dní doma je dôležité sa o hygienu genitálu dievčatka starať. Pri každom kúpeli je vhodné preventívne oddeľovať vonkajšie pysky od seba a odstrániť biely povlak z okolia pošvového vchodu, ktorý sa v tejto oblasti môže hromadiť. Povlak tvoria odlupujúce sa bunky sliznice, produkty žliaz v okolí. Je teda dôležité, aby sa pri očiste genitálu venovala adekvátna pozornosť nielen umytiu zvonka, ale naozaj dôkladnému oddeleniu pyskov „vnútri“ – priamo po pošvy dievčatka určite nič nepchajte. Zabráni sa tak tvorbe zrastov – synechií.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas