Je očkovanie MMR vakcínou bezpečné?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

s dcérkou máme ísť na MMR očkovanie, avšak strašne sa bojím. Manželov nevlastný brat je autista.

Čítala som rôzne názory a čoraz viac sa objavuje informácia, že je to najhoršie očkovanie a nech mamičky nedávajú touto vakcínou očkovať. Mamičky udávajú, že ich deti dostali epilepsiu, autizmus, že sa spomalil vývoj, ostali retardované.

Sú moje obavy opodstatnené?

Ako často sa vyskytujú tieto nežiadúce účinky vakcíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto nežiadúce účinky nie sú vedecky podložené - vakcína by bola okamžite stiahnutá z obehu.

Vek nástupu symptómov autizmu či mentálnej retardácie istého stupňa koreluje cca s vekom očkovania. Okolo 15. mesiaca deti začínajú chodiť, rozprávať. A tie, ktoré nezačnú, tak sa to zvalí na očkovanie. Dávno je však vyvrátená akákoľvek súvislosť medzi autizmom a MMR vakcínou.

Neviem aké názory ste čítali. Odporúčam čítať iba relevantné zdroje od lekárov. Napr. stránka www.sprievodcaockovanim.sk

Napr. tento článok s jasne uvedenými vedeckými zdrojmi:
https://www.sprievodcaockovanim.sk/myty-a-famy-...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas