Je potrebné, aby 1,5-ročná dcérka užívala antibiotiká?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

moja 1,5-ročná dcérka mala asi týždeň zvýšenú teplotu 37,5°C, maximálne 37,8°C. Okrem toho sa správala normálne, hrala sa ako vždy, normálne papala, nemala sopeľ a ani kašeľ.

Po týždni sme volali pediatrovi a kázal nám prísť ďalšie ráno na výter. Zobral výter iba z hrdla a po prezretí dcérky zhodnotil, že vraj má nádchu a má to pozatekané v hrdle. Dcérka ešte soplíky doteraz ani nemala. Nezdalo sa nám ani, že by mala zhoršené dýchanie.

Predpísal sirup Trifed, atb Megamox Duo + máme dávať Nasivin kvapky zo začiatku aj 5 - 6x denne. Ohľadom výsledkov z výteru máme volať až o 3 dni.

Je podľa Vás takáto liečba správna?

Po Trifede je dcérka veľmi ospalá a antibiotiká sme zatiaľ nezačali dávať. Dnes už má teplotu okolo 38,5°C - 39°C, tak sme začali podávať aj Nurofen sirup.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dcérku som nevidela ja, ale Váš pán doktor, ktorý sa na základe svojho vyšetrenia tak pre niečo rozhodol. Nemožno mi teda túto súdiť, či ordinácia bola alebo nebola správna. Nakoľko teplota po vyše týždni vyskakuje cez 38,5°C vyzerá to, že bez antibiotik to nepôjde.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas