Je spánok vonku v kočíku pre dieťa prospešný?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

ročná dcéra spí cez deň výlučne v kočíku. Je októbrová a prakticky od narodenia spávala vonku niekedy aj tri hodiny. Pár dní v zime keď boli veľké mrazy tak sme len uspali vonku a potom spala vnútri pri otvorených dverách, ale da sa povedať že aj ako bábätko prespala drvivú väčšinu denných spánkový vonku.

Keď boli horúčavy, tak som ju po uspaní presúvala dnu a neskôr už vlastne aj zaspávala rovno v izbe v kočíku.

Jej je jedno, či je iba naľahko v izbe alebo naobliekaná vonku, ale iba v kočíku dokáže pospať 2 - 3 hodiny a zaspí praktický sama aj bez kočíkovania. Teda ak to správne načasujem.

V noci v postieľke je to katastrofa. Uspávam hodinu a hore každú pol hodinu prevalí sa na brucho sadá a vstáva. Má už iba jeden spánok, ale neplánujem ju odúčať od kočíka. Obidvom nám to vyhovuje.

Ako je to so spánkom vonku?

Je dennodenné spanie vonku prospešné?

Pomôže to celkovej imunite?

Vonku sme dvakrát denne - prechádzka s kočíkom, nosičom. Alebo len tak na dvore dokopy cca 1,5 hodiny.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku je jedno, kde spinká, nakoľko trávi dieťa aktívny čas vonku na čerstvom vzduchu.

Denne by to malo byť aspoň 2 hodiny pre budovanie imunity.

Neviem s čím sa vlastne chcete poradiť. Ak Vám vyhovuje uspávanie v kočíku, robte tak naďalej. Nemusí to byť vonku, ak vonku trávi aktívny čas hrou.

Čo sa týka nočného spánku, možno by pomohlo spoločne spanie s Vami s posteli. Je to však určite komplexnejšie nedá sa niečo poradiť z krátkeho textu. Toto mi napadlo ako prvé. Deti chcú cítiť rodičov a preloženie do manželskej postele často pomôže už samé o sebe. Aj matke, lebo stačí dieťa iba pohladiť, nadojčiť, nemusí vstávať, ukladať ho, prenášať .

Za pokus nič nedáte 🤷🏼‍♀️

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas