Je syn anemický, keď má nižšiu hodnotu sat%?

Zodpovedané
9. mar 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediater-poradna/ma-moje-6-mesacne-dieta-v-poriadku-vysledky-krvi/#comment-83594232

Ešte dopĺňam, že 7. januára mal výsledok sat 34,70 (20-40). Železo v sére 17,22 (6-28), feritín v sére 271,70 (48-708).
Teraz povedali, že o 2 mesiace dáme zase kontrolu krvi. Nič iné.

Podľa mňa ten 12,30 sat% čo má teraz, tak je veľmi nízky.

Aký je Váš názor?

Z čoho môže mať mať teraz takú nízku hodnotu, keď v januári to bolo ok?

Je to nebezpečné?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nie je to nebezpečné, nakoľko ostatné hladiny sú v norme. Trošku klesá teda aj železo, takže je možné že to dotiahne až na anémiu a teda, bude sa mu musieť dávať železo v sirupe.

Už mu predpokladám dávate príkrmy, tak je vhodné dávať 250 gramov mäsa týždenne, čiže aj 5-6x týždenne takú kocku 4x4 cm. Tam je železa najviac obsiahnutého.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas