Je v poriadku, keď synovi vyskakuje teplota?

Zodpovedané
7. apr 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn má od nedele noci horúčky 38,7°C. Zrážam mu ich Paralenom každých 6 hodín. Má aj nádchu a suchý dráždivý kašeľ.

U pediatričky sme boli v utorok a dnes znova. V utorok mu dala Aspecton sirup a vitamíny C a B. Syn stále horúčkuje. CRP mu vyšlo menšie ako 8, tak mu inú liečbu vraj dať nemôže a máme čakať.

Je to v poriadku, keď mu takto dlho vyskakuje teplota?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno je možné, že teploty trvajú aj viac ako týždeň aj pri virózach. Teploty treba zrážať, je treba synčekovi ponúkať tekutiny, vitaminoterapiu a symptomatické lieky na kašeľ samozrejme dľa odporúčaní lekárky podávajte.

V pondelok kontrolné vyšetrenie pediatrom, evidentne kontrolné CRP z prsta, nakoľko vírusové ochorenie často "oslabí" sliznicu respiračného epitelu, na ktorú potom jednoduchšie "nasadne" baktéria, čo si už potom vyžaduje liečbu antibiotikami.

Na také milé nedeľné odlahčenie iba napíšem, neviem či poznáte túto vetu (na medicíne nám ju profesori opakovali opakovane): Viróza môže trvať 7 dní, s antibiotikami aj týždeň - tým nám do hláv "vtĺkali", že predpisovanie antibiotík naozaj iba v prípade baktériovej infekcie (pozitívneho CRP), prípadne inej vážnejšej kliniky, inak na virózy nemá význam...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas