Kedy sa má robiť kontrolný odber pri borelióze u 3,5 ročného syna?

Zodpovedané
8. sep 2021

Dobrý deň,

3,5 ročný syn mal v júli kliešťa na chrbátiku a asi o tri týždne na to sa objavila mala škvrna tiež na chrbte. Ja som si nepoznačila, kde presne to mal.. Len na 80 % si pamätám, že som mu to vyťahovala stadiaľ, kde škvrna vznikla. U babky nás štípali aj komáre i osy, tak som na spojitosť s kliešťom aj pozabudla. Až keď sa fľak zväčšil, tak behom 4. týždňa na obrovský, tak som začala pátrať a aj internete.

Na infekčnom nám nasadili antibiotiká Ospamox na dva týždne. Moja detská doktorka po telefóne, keďže sme boli u babky v inom meste odporučila Summamed. Ale na infekčnom na mňa tlačili skôr na užívanie Ospamoxu. Krv mi na infekčnom neodporučili brať, že sa to ešte nemusí v krvi ukázať. Boli vtedy 4 týždne od prisatia kliešťa. Tak som mu teda dávala Ospamox dva týždne 14 dní plus ešte dve odmerky skoro 15 dní vyšli doužíval celé balenie. Potom o deň a pol po doužívaní antibiotík mu brali krv na kontrolné odbery. Čiže v podstate 6 týždňov po prisatí s nasledovným výsledkom IGG negatív a IGM 6,0 pozitívne (vraj do 0,9 je negatívne, od 0,9 do 1,0 hraničné a viac ako 1,1 pozitívne. Moja doktorka vravela dnes, že to potrebujeme mať prehodené a potrebujeme mať IGG pozitívne.

Tzv. protilátky - to prekonal a IGM potrebuje mať negatívne, lebo to vypovedá o prebiehajúcej infekcií. Po dobratí Ospamoxu mal branú krv ten 1,5 dňa po doužívaní a bola tam prestávka vyše 5 dní po dobratí antibiotík, lebo sa čakalo na výsledky krvi a bol víkend.

Dnes mu idem dať prvú dávku Summamedu, ktorý predpísala doktorka ako pokračovanie liečby. Povedala, že prvýkrát mu mám dať 8 ml a ďalšie dni 4 ml až do doužívania balenia. Potom na kontrolu krvi až o mesiac.

Nie je to neskoro?

A ak to náhodou ešte nebude vyzabíjané, nerozmnoží sa mu to?

Keď mu dnes podám Summamed, tak je to 7 týždňov od prisatia kliešťa.

Synček má skoro 3,5 roka a 16,5 kg, ale doktorka ho vážila v botaskách.

Je možné, že bude potrebovať ešte jedno balenie Summamedu?

Na príznaky ako únava a malátnosť nechcem čakať.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

postup infekčného oddelenia bol správny. Tento druh antibiotika na takú dobu je pri lymskej borelióze u detí účinný. Ak je prítomný fľak na koži po údaji zaklieštenia (tzv. erythema migrans sa volá ten fľak), tak odber nie je nutný a je potrebné zahájiť liečbu bez čakania na "zbytočný" výsledok (lebo stačí nám jasný klinický stav). Odoberanie krvi na vyšetrenie protilátok proti Borelii burgdorferi nemá v skorom období význam. Protilátky sa začnú tvoriť až v 3. – 6. (!!!) týždni po prisatí kliešťa.

To, že v odbere mal pozitívne IgM vlastne svedčí iba o tom, že ochorenie naozaj mal (sú to skoré protilátky, ktorými telo reaguje vo fáze infekcie) a že ho bolo treba preliečiť. Antibiotiká však nehrajú žiadnu úlohu v tom, že sa vytvoria protilátky typu IgG (protilátky o prekonaní ochorenia). V tom hrá rolu iba čas. Antibiotiká predchádzajú nežiadúcim štádiam ochorenia (teda "premnoženiu" baktérie) a teda syn je pred tým ochránený

Ja by som teda z tohto odberu nehodnotila, že je potrebné opätovné nasadenie antibiotík. Vaša pani doktorka sa zrejme bojí nežiadúcich účinkov baktérie, hoci podľa mňa je pravdepodobné, že telo si protilátky vytvorí aj bez ďalšieho Sumamedu.

Každopádne aj toto antibiotikum je pri liečbe akútneho štádia boreliózy vhodné. Dávkovanie - ak je prítomný fľak na koži, by som vzhľadom k váhe synčeka zvolila 1. deň 16 ml a potom po 8 ml (2. - 5. deň).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas