Koľko gramov príkrmu má spapať 6 mesačné dieťa?

Zodpovedané
26. apr 2021

Dobrý deň,

zaujímalo by ma či existuje nejaká tabuľka koľko g by dieťa malo spapať. Syn má teraz 5 mesiacov a 11 dni. Dávam mu 100 g príkrmu, ale pomaly zvyšujeme na 120 - 150 ml.

Je v poriadku, keď spapá celú dávku?

Zapije vodičkou a UM dostáva až za také 3 hodinky, skôr nepýta. Zatiaľ papá len zeleninku.

Ako gramážovať zeleninu?

Je v poriadku, keď mu dám 70 ml zeleniny a 50 mäska?

Ďakujem

Dobrý deň,

týždenne by dojča do roka malo spapať 250 gramov mäsa. Či už to rozdelíte do 5 dávok alebo 6 dávok mäsa a ostatný deň žĺtok, strukoviny, ryba.

Čo sa týka dávky celého príkrmu ja nie som celkom zástancom váženia ale skôr sledovania dieťaťa a jeho potrieb.

Keď vnímam dieťatko, vidím, či mu stačí (nasilu jesť nedávať), naopak ak ešte pýta, tak mu priložím (iný prípad ak by ste zistili, že pýta "do nemoty" a potom vracia, to treba vtedy samozrejme regulovať, ale takých deti je skôr málo).

Ak však chcete vážiť tak do tej dávky 180 ml je dojčenská dávka príkrmu. Ja osobne si myslím, že vážením sa maminky skôr stresujú a tak isto ako iné aspekty aj toto by som nechala skôr na intuíciu. Koniec koncov aj my dospeláci každý deň zjeme inú porciu.

Pomer zeleniny a mäsa, ktorý synčekovi dávať aj celkovo gramáž, je určite v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas