Koľko gramov príkrmu by malo spapať polročné a ročné dieťa?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom gramáže príkrmov pre ročné dieťa.

Koľko cca gramov príkrmu by malo dieťaťa jesť do roka a koľko gramov od roka na obed?

V akom mesiaci už netreba stravu mixovať a pučiť?

Aký počet jedál je ideálny za deň?

Niekde som čítala 7x, no my papáme len 5x. V noci už nepapáme.

Musím dávať 6x do týždňa mäso a 1x žĺtok?

Stačí, keď dám mäsko 3x a 1x žĺtok do týždňa a zvyšné dní len zeleninu?

Ako je najvhodnejšie zaradiť lepok?

Ďakujem

Dobrý deń,

váženie porcií príliš neuznávam. Podľa mňa to dosť zbytočne stresuje rodičov. Deti treba kŕmiť toľko, koľko chcú.

Iný prípad je, ak máte dieťa, ktoré papá veľmi veľa a "nemá" dno. Následne ho po jedení bolí bruško až vracia. Do roka sa snažte maximálne 200 ml príkrmu. Po roku už váženie ozaj nemá opodstatnenie. Dieťa má jesť rodinnú stravu bez dochutenia, v menšom množstve - podľa jeho preferencií.

Mixovať a pučiť nie je treba aj od začiatku - napr. pri metóde BLW. Inak je to zase veľmi individuálne. Ak ste začali lyžičkou mixované jedlo, tak postupne nechávať hrubšie konzistencie, dávať jedlo aj do ruky (keď je už pinzetový úchop okolo 9. mesiaca) a postupne začať prijímať kúsky.

Počet jedál po roku sú 3 hlavné a 1 alebo 2 medzijedlá (desiata, obed). 7 určite nie.

Čo sa týka mäas - do roka určite 5x týždenne (resp 4+1 ryba), 1x vajíčko, 1x strukovina. Dieťa potrebuje oveľa viac železa ako dospelák, do 3 rokov je kruciálne pre vývoj mozgu. Po roku taktiež mäso nechať v strave častejšie ako pre dospelého jedinca.

Lepok môžete zaradiť do mäsovo-zeleninového príkrmu na obed. Kúpte instatnú lepkovú kašu (ovsená, pšeničná) a primiešajte do hotového príkrmu 1 lyžičku 3 dni po sebe. Vtedy je lepok zaradený a môžete dávať napr. večerné lepkové kaše.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička