Ktorý sprej uľahčuje deťom dýchanie v spánku?

Zodpovedané
4. dec 2021

Dobrý deň,

mám 1,5 ročnú dcéru, s ktorou už dlhšie riešime "funenie" a ťažšie dýchanie v noci. Nosovú hygienu riešime klasicky - sprej (morská voda) do nošteka, následne odsajeme hlieny. Nos nedráždim zbytočne, čistíme vysávačovou odsávačkou len v čase choroby. Vtedy používame po odsatí pred spánkom sprej Nasivin.

Dcéra je už 2 týždne po odznení soplikov, ale spanie má stále vyvýšené (klinový vankúš). Cez deň sopliky nemá, večer dýcha krásne čisto nosom. V noci má veľmi ťažké dýchanie (funí, hádže sa, dýcha ústami, veľmi kýcha, mrnčí, sem-tam chrápe). Zima jej nie je. Pravidelne ju skúšam, vlhkosť v miestnosti je cca 50-55%.

Dcéra spí zle, ráno je unavená. Ráno sa "vykýcha", sopeľ neodsajem žiadny a následne je celý deň fit. Som z tejto situácie zúfalá. Pýtala som sa pediatričky, či nemôže mať zväčšenú nosnú mandľu. Povedala, že určite nie. Tá sa vraj zväčšuje až po treťom roku dieťaťa.

Ako pomôcť dcére?

Existuje nejaký nosový sprej pre deti, ktorý je možné používať dlhodobo?

Ktorý sprej uľahčuje deťom dýchanie v spánku?

Nenapadá vás nejaký možný dôvod týchto problémov?

V byte je čisto, často vetráme, alergie žiadne.

Ďakujem

Dobrý deň,

môže mať zväčšenú nosnú mandlu, odporúčam ORL vyšetrenie.

Inak len sprej morská voda. Ak je zväčšená nosná mandľa, to sa väčšinou rieši nasadením spreju s kortikoidom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas