Kvôli čomu je moje 2-týždňové bábätko stále nepokojné?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

mám 2-týždňového novorodenca, ktorý je kŕmený UM Nutrilon. Mliečko nemám. Ciká a aj kaká podľa mňa dobre, ale stále je nekľudný, trepe nožičkami aj ručičkami. Počas spánku sa zrazu strhne a začne plakať. Neviem či sa jedná o koliky, neviem to rozoznať. Dávam mu aj Espumisan kvapky. Mliečko vypije 90 ml, ale vydrží tak dve hodinky a už sa zobúdza a plače.

Robím niečo zle?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že by išlo o koliky. Tie sa prejavujú ako neutíšiteľný plač dieťaťka a nie ako to, čo popisujete.

Nerobíte nič zle. Ste v šestonedelí - vy a aj dieťatko. Na všetko si zvykáte, on na nový svet a vy na starostlivosť o dieťa. Je to pomerne bežné, že deti sú motoricky aktívne. Rovnako tak sa budia na Morov reflex. Pomáha zavinovanie, ale tento reflex je súčasťou mechanizmov dieťaťa ako čo najlepšie a najbezpečnejšie na tomto novom svete existovať.

Ak je po 2 hodinách hladný, tak mu pokojne dajte. Treba sa riadiť potrebami dieťatka aké signalizuje. Nie každý plač však znamená hlad. Môže potrebovať ponosiť, vymeniť plienku či cítiť, že ste pri ňom...).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas